Τελευταία ΝέαΠανερυθραϊκός-ΚΑΟ Κορίνθου 89-83 (74-74 κ.δ.). Ήττα στις λεπτομέρειες…

11 Δεκεμβρίου 20180

Ματς ακατάλληλο για καρδιακούς το χθεσινό στο «Στ. Καλαιτζής» με τον Πανερυθραικό!
Η ομάδα μας, παρ ότι έφτασε ακόμα και στο +17, έχασε στις λεπτομέρειες και άφησε στην Ερυθραία το 4ο σερί ροζ φύλλο αγώνα που θα μπορούσε να είχε πάρει εάν δεν είχε επιτρέψει στους αντιπάλους να εκμεταλλευτούν την δική της επιθετική παύση σε κρίσιμη αγωνιστική στιγμή, την αστοχία σε καίριες επιθέσεις, τα λάθη αλλά και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ που έδιναν δυνατότητα για δεύτερες ακόμα και για τρίτες επιθέσεις στον αντίπαλο.
Στο 4ο ειδικά δεκάλεπτο η κούραση, η πιεστική άμυνα των παικτών του Πανερυθραϊκού στο όριο του φάουλ και όχι μόνο σε αρκετές περιπτώσεις και τα λάθη των παιχτών μας, επέτρεψαν στους αντιπάλους να οδηγήσουν το ματς στην παράταση, εκεί όπου δυστυχώς εμείς…δεν έχουμε ρέντα!
Ο κανόνας, παρά την μεγάλη προσπάθεια των παιδιών, επιβεβαιώθηκε και έτσι το ματς χάθηκε με σκορ 89-83.
Με αιχμή έναν ηγετικό σήμερα Δημήτρη Μακρή – αν και δεν του βγήκαν όλα τα σουτ- έναν «ακούραστο» Νάσο Περωτή με αμέτρητες μάχες κάτω από το καλάθι και έναν εμβληματικό Κώστα Κεφαλά με δουλειά σε όλο το γήπεδο και παροιμιώδη ψυχραιμία στην εκτέλεση των βολών που έστειλαν και το ματς στην παράταση παρά την τεταμένη ατμόσφαιρα στο γήπεδο, η ομάδα αγωνίστηκε σθεναρά και αν η τύχη δεν της είχε γυρίσει την πλάτη – χρειάζεται και αυτή στο μπάσκετ- θα είχε πανηγυρίσει την 5η συνολικά νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι ήττες όμως μας δυναμώνουν και μας πεισμώνουν! Συνεχίζουμε!

Δεκάλεπτα: 11-25, 35-39, 57-60, 74-74 (κ.δ.), 89-83 (παρ.)

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 19 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Στογιάνοβιτς 12, Καλλιανιώτης 6 (2), Ντουζίδης, Σκάνδαλος 14 (1 τρίπ., 7 ριμπ.), Γιαουρτόγλου 23 (4), Γεωργιάδης, Στάθης 15 (10 ριμπ.), Αντωνίου, Καστανιώτης, Ματζιώρης (8 ριμπ.), Σπάχια.

ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Γεωργίου, Σακελλαράκης 3, Μακρής 16 (2), Θεοδωρίδης 3 (1), Κεφαλάς 21, Περρωτής 16, Τασσιόπουλος 4 (1), Πράττης 7 (1), Κωνσταντίνου 13 (3).