ΚΑΟ Κορίνθου - Αχαγιά 82 74-62

kaok axagia

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα μας που επικράτησε της Αχαγιάς 82 με 74-62, πετυχαίνοντας έτσι την τρίτη της νίκη σε τέσσερα παιχνίδια.
Η ομάδα μας, μέσα σε ένα γήπεδο με πολύ κόσμο, ξεκίνησε με πάθος και ενέργεια και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο. Εξάλλου το 23-9 του πρώτου δεκαλέπτου αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ. Τίποτα δεν άλλαξε και στη συνέχεια, με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα μας στο +15 (42-27).
Δυστυχώς για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι είδαμε παίκτη μας να αποχωρεί τραυματίας, με τον Γιώργο Κωνσταντίνου να παθαίνει διάστρεμμα κατά την διάρκεια του δευτέρου δεκαλέπτου και να μην μπορεί να συνεχίσει. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να είμαστε με μείον 3 παίκτες στις θέσεις των γκαρντ μετά και τις απουσίες των Τσακιρίδη και Κατσαμάκη.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να έχουν κακές επιλογές στην επίθεση, με το επιμέρους σκορ (16-15) να πηγαίνει τις δύο ομάδες με διαφορά 16 πόντων στην τελική ευθεία.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ευστόχησαν σε 4 τριποντα (τα 3 διαδοχικά) και εκμεταλλευόμενοι και την κούραση των παικτών της ομάδας μας "μπήκαν" ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας μέχρι και τους 6. Εκεί όμως ένα εύστοχο τρίποντο του Παβλίσεβιτς, 2-3 ενέργειες του Σταυρόπουλο και του Κεφαλά αλλά και η ευστοχία στις βολές σε συνάρτηση και με κάποια χαμένα σουτ των φιλοξενούμενων οδήγησαν στο τελικό 74-62.
Ευχαριστούμε για ακόμη μία φορά τον κόσμο μας που βρέθηκε δίπλα στην ομάδα και στους παίκτες και "έσπρωξε" στη νίκη!
Ευχόμαστε περαστικά (και) στον αθλητή μας Γιώργο Κωνσταντίνου και ευχόμαστε να είναι πολύ σύντομα κοντά μας.
Τέλος να συγχαρούμε την Αχαγιά 82 για το παιχνίδι της και να της ευχηθούμε καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 23-9, 42-27, 58-42, 74-62
Διαιτητές: Χατζημάρκος-Ροδίτης

ΚΑΟ Κορίνθου (Γκόφας): Μαγκώνης 3 , Κωνσταντίνου , Σακελλαράκης 5, Πράτης 2, Κεφαλάς 22, Παβλίσεβιτς 11(3), Δανιήλ, Θωμόπουλος 4, Σταυρόπουλος 19(2), Μπακέας, Μακρής 8.

Αχαγιά 82 (Δεράος): Μοσχοβάκης 20(1), Στάνκοβιτς, Τσεκλένης 2, Γατσούλης 6, Νικολάου 3, Χαμηλός 8(2), Τσινόπουλος 1, Λυκούδης 3(1), Λαμπρόπουλος, Δαβάνης 6, Σέρμπος, Νικολόπουλος 13.