ΑΟ Πορφύρας - ΚΑΟ Κορίνθου 69-64

porfyras kaok

Την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η ομάδα μας από τον Πορφύρα στον Πειραιά με 69-64 ύστερα από μία κακή εμφάνιση.
Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες, με τους γηπεδούχους όμως να έχουν διαρκώς τον έλεγχο και το δεκάλεπτο να τελειώνει με 18-12. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για την ομάδα μας στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Πορφύρα να σκοράρουν όπως θέλουν και τη διαφορά στο 17' να ξεφεύγει στο +18 (38-20). Ένα μικρό ξέσπασμα οδήγησε σε ένα σερί 1-9 και το ταμπλό έγραψε 39-29 για σκορ ημιχρόνου.
Η αντεπίθεση συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με το συνολικό επιμέρους σκορ έφτασε το 1-19 και το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (39-39). Μάλιστα με τρίποντο του Σταυρόπουλου η ομάδας μας πέρασε μπροστά με 44-45 και αμέσως μετά με +3 (44-47) με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 46-47.
Και εκεί που όλα έδειχναν οτι, εκτός του σκορ, η ψυχολογία είχε γυρίσει, οι γηπεδούχοι παίζοντας πολύ ψυχωμένα έκαναν ένα δικό τους σερί 11-0, φτάνοντας το σκορ στο υπέρ τους +9 (55-47) και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν.
Φυσικά το σκορ μπαίνει σε δεύτερη μοίρα για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική μιας και μετά τον τραυματισμό του Τσακιρίδη την περασμένη εβδομάδα, ο οποίος θα κάνει αύριο Τρίτη αρθροσκόπηση, το παιχνίδι με τον Πορφύρα στιγματίστηκε από τον τραυματισμό (σπασμένο πλευρό) του Κατσαμάκη. Ευχόμαστε και στους δύο περαστικά και γρήγορα να επανέλθουν στο παρκέ.
Ευχαριστούμε τη διοίκηση του Πορφύρα για την φιλοξενία και φυσικά θα ανταποδώσουμε στον δεύτερο γύρο.

Δεκάλεπτα: 18-12, 39-29, 46-47, 69-64

Διαιτητές: Μπανασάκης, Κώτσου

Πορφύρας (Παύλος): Παλτόγλου 8 (1), Στεφανής 16 (1), Παπαφωτίου 2, Βούλγαρης 10 (1), Ιορδάνου 2, Καλαμαράς 6 (1), Ντόκος 3 (1), Σίμος 4, Μπαρμπαρής 18 (1), Οικονόμου, Κωνσταντίνου.

ΚΑΟ Κορίνθου (Γκόφας): Μαγκώνης 5 (1), Κωνσταντίνου 4, Σακελλαράκης 2, Κατσαμάκης 7, Κεφάλας 10, Παβλίσεβιτς 14 (2), Θωμόπουλος 4, Σταυρόπουλος 9 (1), Μακρής 3, Δανιήλ 6 (1).