Δήλωση Τάσου Νικητόπουλου»

kaok eleusina 2

Είναι μια νίκη η οποία έχει ονοματεπώνυμο, Γιώργος Κωνσταντίνου. Όχι μόνο γιατί όλοι μας αφιερώνουμε την νίκη της ομάδας μας στον Γιώργο αλλά γιατί αυτός πρώτος μας την αφιέρωσε με την πολύ καλή του απόδοση πριν την άτυχη στιγμή του σοβαρού τραυματισμού του πέντε λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού και ενώ το σκορ ήταν 61-53 υπέρ της ομάδας μας.
Από εκεί και πέρα όλοι ήμασταν σοκαρισμένοι και δυστυχώς όσο και να θέλεις δεν μπορείς να μείνεις συγκεντρωμένος στο παιχνίδι και αυτό μαζί με την αντίδραση του πολύ καλού αντιπάλου μας έφτασε το σκορ στο 66-66. Ευτυχώς δείξαμε χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά και φτάσαμε στη νίκη.
Από όσο φαίνεται δεν θα έχουμε τον Γιώργο στον αγωνιστικό χώρο για την συνέχεια του πρωταθλήματος αλλά ξέρουμε ότι θα τον έχουμε κοντά μας και είμαι σίγουρος γνωρίζοντας τον χαρακτήρα του και την αγάπη του για το άθλημα ότι θα επιστρέψει κοντά μας πιο δυνατός.

irakleio kaok 10

Β' Εθνική- 8η Αγωνιστική. ΚΑΟ Κορίνθου – Πανελευσινιακός 68-66»

kaok eleusina 1

Μια πολύ σημαντική νίκη, την πέμπτη συνολικά στο πρωτάθλημα και τέταρτη συνεχόμενη, πέτυχε η ομάδα μας απέναντι στον Πανελευσινιακό με 68-66 σε ένα γεμάτο κλειστό γυμναστήριο. Ένα παιχνίδι στο οποίο οι παίκτες του Τάσου Νικητόπουλου είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, προηγήθηκαν τόσο στο πρώτο όσο και στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου με διψήφιες διαφορές. Όμως ο σοβαρός τραυματισμός του Κωνσταντίνου 5' πριν τη λήξη "πάγωσε" τους πάντες με αποτέλεσμα το παιχνίδι να κριθεί στην τελευταία εύστοχη προσπάθεια του Κεφαλά.
Το μέγεθος της ζημιάς θα φανεί σήμερα και ευχόμαστε περαστικά στον αθλητή της ομάδας μας και γρήγορη αποκατάσταση.

Ευχόμαστε και στην ομάδα της Ελευσίνας καλή συνέχεια στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 22-14, 36-29, 53-47, 68-66
Διαιτητές: Καμήτσος-Ασημακάκη

KAO Κορίνθου (Νικητόπουλος): Πρατής 3 (1), Κωνσταντίνου 13 (3), Σακελλαράκης 2, Μακρής 4, Κεφαλάς 18 (4), Καρούζος 8, Αντωνόπουλος 6 (2), Σκόρδας 5, Γιανναλέτσος 5, Κατσαμάκης 6 (2)

Πανελευσινιακός (Τσαουσίδης): Νικολακόπουλος 17 (2), Κελαϊδής, Χόρτσας, Ηλιάδης 8, Ρόκας, Ζούμπος 2, Στέφος 25 (1), Δούκας 4, Ματζιώρης 10 (2).

*Ευχαριστούμε θερμά τον φωτογράφο και φίλο της ομάδας Vassilis Adamopoulos για την εξαιρετική δουλειά του.

kaok-eleusina 9

Β' Εθνική- 7η Αγωνιστική. ΚΑΟ Κορίνθου – ΑΟ Παγκρατίου 79-69»

kaok pagkrati 2

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και τέταρτη στο σύνολο πέτυχε η ομάδα μας, επικρατώντας με 79-69 του Αθλητικός Όμιλος Παγκρατίου. Ένα παιχνίδι το οποίο είχε τρομερές εναλλαγές στο σκορ και ήταν ντέρμπι για 35-36'. Οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν μία πολύ δυνατή ομάδα και ο κόσμος που γέμισε για ακόμα μία φορά το κλειστό παρακολούθησε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, με τους παίκτες της ομάδας μας να είναι πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στα τελευταία λεπτά, πετυχαίνοντας μία τεράστια νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας την Κυριακή 26 Νοεμβρίου στις 5:00 το απόγευμα με αντίπαλο τον Πανελευσινιακό και πάλι στο γήπεδο μας. Θεωρούμε δεδομένη τη στήριξη σας γιατί μόνο όλοι μαζί θα συνεχίσουμε να ζούμε αυτό το όνειρο...
Ευχόμαστε στην ομάδα του Παγκρατίου καλή συνέχεια στο πρωτάθλημα και να βρεθεί σύντομα εκεί που πραγματικά επιτάσσει η ιστορία του.

Ευχαριστούμε την φίλη Yiota Breki για την παραχώρηση των φωτογραφιών του παιχνιδιού.

Δεκάλεπτα: 19-17, 30-32, 53-53, 79-69
Διαιτητές: Μαντήλας-Μαγκάφας

ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Πράττης, Κωνσταντίνου 1, Σακελλαράκης 14, Μακρής 11 (3), Κατσαμάκης 8 (1), Κεφαλάς 11 (2), Καρούζος 13 (3), Σκορδάς 4, Γιανναλέτσος 17 (1), Αντωνόπουλος, Δανιήλ.

Παγκράτι (Χούμπαυλης): Γιαννίκος 12, Καυκής 12 (2), Χριστόπουλος 6 (1), Γεωργοπαπαδάκος 7 (1), Τζάτζας 3 (1), Μήτσιαλος 12, Λυτόπουλος 4, Ξιούρας 2, Μπένος 11, Γερονίκος, Φάσουρας.

kaok pagkrati 1

kaok pagkrati 4

kaok pagkrati 3

Β' Εθνική- 6η Αγωνιστική. Ηράκλειο ΟΑΑ – ΚΑΟ Κορίνθου 76-89»

irakleio kaok 1

Ηράκλειο ΟΑΑ – ΚΑΟ Κορίνθου 76-89

Τη μεγαλύτερη ως τώρα νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η ομάδα μας, καθώς επικράτησε στο πανέμορφο γήπεδο "Δύο Αοράκια" του Ηρακλείου με 76-89. Οι παίκτες του Τάσου Νικητόπουλου έπαιξαν απίστευτο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο όταν και πέτυχαν 57 (!!) πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο η λογική αντίδραση των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τα χαμηλά ποσοστά των παικτών σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο, έβαλε πίεση στις ομάδα μας, με το Ηράκλειο να μειώνει μέχρι και στους 3 πόντους (67-70). Συνεχόμενες όμως πολύ καλές άμυνες και κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ που μετατράπηκαν σε πόντους έφεραν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το τελικό σκορ 76-89 να αντικατοπτρίζει ποια ομάδα ήταν η κυρίαρχη του αγώνα!

Επόμενο παιχνίδι την προσεχή Κυριακή 19 Νοεμβρίου με αντίπαλο το Παγκράτι. Περιμένουμε όλους τους φίλους της Κορίνθου να γεμίσουν και πάλι το κλειστό και να χειροκροτήσουν τους παίκτες της ομάδας μας και όλοι μαζί να παλέψουμε για μία ακόμα νίκη!

Δεκάλεπτα: 20-33, 40-57, 61-70, 76-89
Διαιτητές: Τσαχάκης-Αναστασίου

Ηράκλειο (Μακράκης): Σταμπουλής 15 (2), Μποχωρίδης 15, Πετράκης 15 (3), Λιανός 5 (1), Πρωτογεράκης 1, Καλατζής 5 (1), Χάλαρης 6, Παπαδάκης 9 (2), Λάκκας 6 (1).

ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Πράττης 3 (1), Κωνσταντίνου, Σακελλαράκης 12, Μακρής 17 (2), Κατσαμάκης 4, Κεφαλάς 20 (4), Καρούζος 12 (2), Σκορδάς 12, Γιανναλέτσος 7, Αντωνόπουλος 2.